Wyatt Earp’s Jaw Would Drop: The Correlation Between Guns and Shootings Is Not Random

Published in Lidove noviny
(Czech Republic) on 22 February 2018
by Zbynek Petracek (link to originallink to original)
Translated from by Mark Nuckols. Edited by Helaine Schweitzer.
Are you familiar with the story of Wyatt Earp and the movie version? Probably so. It’s the most iconic shootout in the history of the American West. But in reality, that pistol fight at the O.K. Corral in October 1881 lasted 30 seconds and claimed only three lives. Many might say that such a shooting today wouldn’t even make the headlines.

This background provides perspective on the American weapons debate. Even one who likes tales of the Wild West must admit that mass shootings of the current sort (this time in Florida, last time in Las Vegas) constitute a league of its own – indeed, another universe. The story of the O.K. Corral was about a sheriff, the enforcement of justice, a contest between good and evil. Now we have the case of venting frustrations with weapons that fire hundreds of rounds per minute, leaving dozens dead. It seems that it’s wearing thin even on a wide range of gun rights (Second Amendment) fans, including President Donald Trump, to the point where he tasked the attorney general with drawing up a ban on devices that accelerate firing and turn a legally owned rifle into a de facto automatic weapon.

Is this just the beginning? Hard to say. Mass shootings in the U.S. happen over and over without leading to regulation. Nor has the correlation reported on The New York Times website changed. Americans make up 4.4 percent of the earth’s inhabitants, but they own 42 percent of firearms. Among larger countries, only one demonstrates a higher proportion of shootings: Yemen. In New York, you have the same chance of being assaulted and robbed as in London. But in New York, it is 54 times more probable that you will be killed in that assault. That’s not ideology. These are correlations, calculated relationships among measurable quantities. If we’re looking for ideology, we’re more likely to find it among those who say these correlations are mere coincidence.

In August 2016, Spiegel Online summarized the words of the German chancellor thus: “Angela Merkel denied any link between the growing risk of terror and the influx of refugees.” But even back then, it was apparent this was wishful thinking. The same is true of the U.S. Is it a coincidence that the widespread availability of weapons in the U.S. correlates with the high numbers of people killed? It’s those who deny the connection who rank among the ideologues.




Znáte příběh Wyatta Earpa a jeho filmová zpracování? Zřejmě ano. Jde o nejikoničtější přestřelku v dějinách amerického západu. Ale ve skutečnosti ten boj na pistole u stáje O. K. Corral v říjnu 1881 trval 30 sekund a vyžádal si jen tři mrtvé. Leckdo si může říci, že dnes by se taková střílečka ani nedostala na titulní strany novin.

I na tomto pozadí můžeme vnímat americkou debatu o zbraních. I ten, kdo má rád příběhy Divokého západu, musí uznat, že hromadné střílečky dnešního typu (teď na Floridě, předtím v Las Vegas) představují jinou ligu, ba jiný vesmír. V příběhu od O. K. Corralu šlo o šerifa, o vymáhání spravedlnosti, o nějaký zápas dobra se zlem. Teď jde o ventilování osobních frustrací zbraněmi s kadencí stovek ran za minutu a s výsledkem desítek mrtvých. Zdá se, že už to dochází i řadě fanoušků práva nosit zbraň (druhý dodatek americké ústavy) včetně prezidenta Trumpa. To on pověřil ministra spravedlnosti, aby vypracoval zákaz urychlovačů střelby – „udělátek“, která změní legálně drženou pušku v de facto automatickou zbraň.

Je to jen začátek? Těžko říci. Hromadné střílečky se v USA opakují, aniž to vede k regulaci. Nemění se ani soupis korelací na webu The New York Times. Američané tvoří 4,4 procenta obyvatel země, ale drží 42 procent střelných zbraní. Z větších států jen jediný vykazuje vyšší míru stříleček – Jemen. V New Yorku je stejná pravděpodobnost jako v Londýně, že budete přepadeni a okradeni. Ale je tam 54krát vyšší pravděpodobnost, že budete při tomto přepadení zabiti. To není ideologie. To jsou korelace, zjištěné vztahy měřitelných veličin. Ideologii najdeme spíš u těch, kdo říkají, že tyto korelace odrážejí jen náhodu.

V srpnu 2016 shrnul Spiegel Online slova německé kancléřky takto: „Angela Merkelová odmítla souvislost mezi rostoucím rizikem teroru a přílivem uprchlíků.“ Přitom bylo už tehdy zřejmé, že toto přání je otcem myšlenky. Něco podobného platí pro USA. Je náhoda, že široká dostupnost zbraní v USA koreluje s vysokými počty zabitých? Kdo tu souvislost zcela odmítá, sám se řadí mezi ideology.
This post appeared on the front page as a direct link to the original article with the above link .

Hot this week

Germany: Absolute Arbitrariness

Austria: The Deal for Kyiv Is Better Than the Many Threats against It

Austria: Musk, the Man of Scorched Earth

Mexico: EU: Concern for the Press

Israel: Trump’s National Security Adviser Forgot To Leave Personal Agenda at Home and Fell

Topics

Austria: The Deal for Kyiv Is Better Than the Many Threats against It

Canada: The Walls Are Closing in on Donald Trump’s Ramblings

   

Austria: Trump’s Film Tariffs Hurt Hollywood

Japan: Trump’s 100 Days: A Future with No Visible Change So Far

Mexico: EU: Concern for the Press

Austria: Musk, the Man of Scorched Earth

Germany: Cynicism, Incompetence and Megalomania

Switzerland: Donald Trump: 100 Days Already, but How Many Years?

     

Related Articles

Pakistan: Can China Counter US Arms Sales to Taiwan?

India: 3D-Printed Guns: Is Gun Control in America Really Dead?

Nigeria: School Shootings: American Barbarity