Astronauts in Their Element Again: US Space Program Now Relies on Private Sector

Published in Lidove noviny
(Czech Republic) on 30 May 2020
by Dusan Majer (link to originallink to original)
Translated from by Mark Nuckols. Edited by Helaine Schweitzer.
The name of the spacecraft Crew Dragon will go down in history. Its launch, planned for Saturday evening, will indeed alter the development of how we send people into space: Americans are ridding themselves of dependence on the Russians in the cosmos, private business is sending astronauts on its own ships and rockets, and the path beyond our planet is no longer financially out of reach. That is, if the second launch attempt is successful; the start of the mission was frustrated by weather on Wednesday. Lidovcky.cz will carry a live broadcast of the scheduled liftoff in the evening.*

In short, it’s a small revolution, even if sustained by a lengthy development, with the somewhat eccentric billionaire Elon Musk’s company SpaceX behind it.

This mission, called DM-2 for short, is boldly symbolic for Americans. Nearly nine years has passed since the final space shuttle was launched. The United States lost its ability to send human crews into orbit when the operation of this spacecraft ended. The country has had to employ the services of Russian Soyuz spacecraft to get to the International Space Station.

Those are reliable craft, but American dollars were flowing into the economy of another state, and thanks to its monopoly, the Russians were able to increase the price over the years – from an original cost of roughly $30 million per seat to the current price of around $92 million. In the case of the Crew Dragon, one seat is reported to cost about $55 million, but even more importantly for Americans, the money remains part of the U.S. economy and supports American firms employing American workers.

NASA as a Client

Another view of the launch is focused not so much on the U.S. as on astronautics as a whole.** This is the first time in history that a crew has gone into orbit on a vessel produced by a private firm. To put it more precisely: private firms manufactured them, but always on order from space agencies. Now the situation has changed. When the Crew Dragon sends astronauts to the space station, NASA will take on the role of a client purchasing a service from a private company.

It continues a trend that began several years ago when private firms began supplying the space station by means of space freighters. NASA evidently approved, because it is also counting on this concept for future projects. Private companies are expected to ship supplies and people to the surface of the moon. The important thing is that NASA here is playing the role of being one of the clients. Anyone else can also use the services of these private firms. Additionally, several months ago, SpaceX had already announced an agreement with two companies which want to use Crew Dragon for space tourism, whether it’s travel to the space station or a multi-day, free-flying orbit.

The spaceships of Crew Dragon underwent a long journey, during which proper functioning of all onboard systems were carefully verified – whether independently or in coordination with the rest of the ship. Special importance was attached to testing the parachutes, which SpaceX continually improved to be as flawless as possible.

The emergency system, which would remove the crew from an endangered rocket in the event of an accident, underwent hundreds of astatic ignitions, and was tested twice under demanding conditions. We might have seen the Crew Dragon last year, but the cabin used in a successful pilotless test mission was destroyed several weeks later during a test of the evacuation system’s engines. An investigation into the cause of the malfunction, accelerated production of a new craft, and the incorporation of design changes meant a delay of more than half a year.

Promise for the Future

One interesting thing about this mission is the crew itself, two American astronauts, Robert “Bob” Behnken, 49, and Douglas “Doug” Hurley, 53. Behnken will serve as the pilot on mission DM-2, the joint operations commander. He will be responsible for approach and docking with the space station, activities while connected to the station, and departure from the space station. He already has two space shuttle missions to his credit, during which he spent 28 days in orbit.

Hurley is the Crew Dragon’s commander. Responsibility for launch, splashdown, and pick-up of the crew falls on his shoulders. He has served on two shuttle missions and has spent 30 days in orbit. Even more intriguing is the fact that he flew on the very last shuttle, mission STS-135. That crew left an American flag behind on the space station with a clear message: only a future crew, launching from American soil to the space station could return the flag to earth. Hurley certainly had no idea nine years ago that he would collect this valuable artifact himself. While we’re at it, he probably didn’t expect the flag to remain at the station almost nine years.

Crew Dragon signifies promise for the future. Further space missions, space tourism, and, in the event that Musk’s visions are actually realized, further development and possible expeditions to the moon, or even to Mars, including the possibility that there could be, in line with Musk’s dreams, a permanent human colony there. How it turns out is in the stars, but in any case, the DM-2 mission is a small step in that very direction.

The author is an astronautics aficionado.

*Editor’s note: The Crew Dragon spacecraft was successfully launched into orbit on May 30.

**Editor’s note: Astronautics is the science that deals with spacecraft and with travel in outer space.


Astronauti opět plují ve svém. Vesmírný program USA teď stojí na soukromém podnikání
Název kosmického plavidla Dragon Crew se zapíše do historie. Jeho na sobotu večer naplánovaný start totiž mění vývoj, pokud jde o vysílání lidí do vesmíru: Američané se v kosmu zbavují závislosti na Rusech, astronauty posílají ve své lodi a na svých raketách soukromníci a cesta mimo naši planetu už není finančně nedostupná. Tedy pokud se napodruhé podaří odstartovat, ve středu začátek mise zhatilo počasí. Z plánovaného vzletu rakety přinese web Lidovky.cz večer přímý přenos.
Zkrátka jde o takovou malou revoluci, byť podpořenou dlouhým vývojem, za kterým stojí firma SpaceX trochu excentrického miliardáře Elona Muska.
Pro Američany představuje tato mise označovaná zkratkou DM-2 výrazný symbol. Od startu posledního raketoplánu už totiž uplynulo téměř devět let. S ukončením provozu těchto strojů přišly Spojené státy o možnost posílat na oběžnou dráhu lidské posádky. Aby se astronauti dostali na Mezinárodní kosmickou stanici, museli využívat služeb ruských lodí Sojuz.
Ty jsou sice spolehlivé, ale americké peníze tekly do ekonomiky jiného státu, a navíc Rusové v průběhu let díky monopolu mohli navyšovat ceny – z původních zhruba 30 milionů amerických dolarů za jedno sedadlo se stalo aktuálních zhruba 92 milionů. V případě Crew Dragonu by mělo jedno sedadlo stát zhruba 55 milionů dolarů – ještě důležitější pro Američany však je, že peníze zůstanou v jejich domácí ekonomice a podpoří americké firmy, které zaměstnávají americké pracovníky.
NASA jako zákazník
Druhý pohled už není ani tak zaměřený na Spojené státy americké jako na kosmonautiku celkově. Ještě nikdy v historii se na oběžnou dráhu nedostala kosmická loď s posádkou, kterou by vyrobila soukromá firma. Tedy abych se vyjádřil přesněji: soukromé firmy je vyráběly, ale vždy na zakázku kosmických agentur. Dnes se ale situace mění. Když Crew Dragon dopraví astronauty na Mezinárodní vesmírnou stanici ISS, NASA vstupuje do role zákazníka, který si od soukromé firmy zakoupí službu.
Jde o pokračování trendu, který začal už před několika lety, když Mezinárodní kosmickou stanici začaly zásobovat soukromé firmy nákladními loděmi. NASA se tento koncept evidentně osvědčil, protože s ním počítá i v dalších projektech. Soukromé firmy mají zajišťovat třeba dopravu nákladů a jednou i lidí na povrch Měsíce. Důležité je, že NASA zde hraje roli jednoho ze zákazníků. Služeb těchto soukromých firem může využít i kdokoliv jiný. Ostatně SpaceX už před několika měsíci oznámila dohodu se dvěma firmami, které chtějí Crew Dragony využít pro kosmickou turistiku – ať už k ISS, nebo jen na několikadenní volný let po oběžné dráze.
Lodě Crew Dragon prošly dlouhou cestou, během níž se pečlivě ověřovala správná funkce všech palubních systémů – ať už samostatně, nebo v součinnosti se zbytkem lodi. Mimořádná důležitost byla přikládána testům padáků, které SpaceX průběžně vylepšovala, aby byly co možná nejdokonalejší.
Záchranný systém, jenž by posádku v případě havárie odnesl pryč od nebezpečné rakety, prošel stovkami astatických zážehů a dvakrát byl ozkoušený při ostré zkoušce. Pilotovaného Crew Dragonu jsme se mohli dočkat už vloni, ale kabina z nepilotované testovací mise byla několik týdnů po úspěšné misi zničena při zkoušce motorů únikového systému. Vyšetřování příčin selhání, urychlení výroby nové lodi a zapracování designových změn znamenalo odklad o více než půl roku.
Příslib do budoucna
Zajímavá je na této misi i samotná posádka – dva američtí astronauti Robert „Bob“ Behnken (49) a Douglas „Doug“ Hurley (53). Robert Behnken bude na misi DM-2 plnit roli pilota – velitele společných operací. Bude tedy zodpovídat za přiblížení a dokování k ISS, provoz během připojení ke stanici a odlet od ISS. Na svém kontě má již dvě mise v raketoplánech, při nichž strávil na oběžné dráze 28 dní.
Douglas Hurley je velitelem Crew Dragonu – na jeho bedrech je tedy zodpovědnost za start, přistání a vyzvednutí posádky. Také on absolvoval dvě mise raketoplánů a na běžné dráze strávil 30 dní. Velmi pikantní je, že letěl i na vůbec posledním americkém raketoplánu, tedy na misi STS-135. Při ní posádka na ISS zanechala americkou vlajku s jasným vzkazem – vrátit na Zemi ji smí až další posádka, která na ISS odstartuje z amerického území. Hurley sám před devíti lety jistě netušil, že si tenhle cenný artefakt sám vyzvedne. A když už jsme u toho, asi taky nečekal, že vlajka zůstane na stanici skoro devět let.
Crew Dragon znamená příslib do budoucnosti. Další vesmírné mise, vesmírná turistika a v případě, že se opravdu uskuteční Muskovy vize, také další vývoj a možné výpravy na Měsíc, či dokonce na Mars včetně toho, že by tam měla být podle Muskových snů vytvořena stálá lidská kolonie. Jak to nakonec dopadne, je ve hvězdách, nicméně mise DM-2 je krůčkem právě tímto směrem.
Autor je popularizátor kosmonautiky.
DUŠAN MAJER
Zdroj: https://www.lidovky.cz/nazory/majer-astronauti-opet-pluji-ve-svem-vesmirny-program-usa-ted-stoji-na-soukromem-podnikani.A200527_200813_ln_domov_tmr
This post appeared on the front page as a direct link to the original article with the above link .

Hot this week

Austria: Maybe Trump’s Tariff Bludgeon Was Good for Something after All

Canada: A Guide To Surviving the Trump Era

Australia: Trump Often Snaps at Journalists. But His Latest Meltdown Was Different

Germany: Trump’s Offer and Trump’s Sword

Topics

Canada: No, Joly, We Don’t Want America’s Far-Left Academic Refugees

Germany: Trump’s Selfishness

Austria: Trump Ignores Israel’s Interests during Gulf Visit

Germany: Trump’s Offer and Trump’s Sword

Canada: A Guide To Surviving the Trump Era

Canada: Trump Prioritizes Commerce Over Shared Values in Foreign Policy Gamble

Australia: Another White House Ambush Sends a Message to World Leaders Entering Donald Trump’s Den

Related Articles

China: America Should Remove Obstacles to US-China Space Collaboration

China: The US Should Not Conjecture China’s Space Ambitions with Skewed Mindset

Switzerland: Why We Have To Get to the Moon before China

Russia: Artemis vs. Apollo*