Then-European Commission President Manuel Barroso bit off more than he could chew when he declared in January 2013 that he wanted to have the Transatlantic Trade and Investment Partnership between the U.S. and EU wrapped up within two years. That was unrealistic, and gave opponents the opportunity to argue that negotiating big business behind closed doors is deciding “about us without us.”*
One must admit that civic organizations in Europe have subsequently extracted important corrections, and the very fact that the commission and politicians in EU countries have to defend the pact is for the good. It gives politicians the opportunity to dispel certain senseless reservations — “It will destroy farmer’s markets in Europe” — and at the same time it gives politicians the opportunity to explain why the EU needs an agreement with the United States.
Barack Obama must do the same in America. These days he’s fighting in Congress to acquire a mandate allowing his administration to negotiate any treaties whatsoever. In Washington right now, this concerns first and foremost the Trans-Pacific Partnership, which the U.S. wishes to conclude with 11 other countries, but even with respect to negotiating with the EU, the mandate is essential. Obama, who is facing off against his own Democrats, is running up against distrust similar to the one we see among European opponents of TTIP. Free-market agreements are, they say, harmful in the end; they harm employees to the advantage of corporations, they lower labor and other standards and they destroy the specifics of national identity in favor of a global monoculture.
Sometimes it’s difficult to find good responses to such common contentions. The liberal Fareed Zakaria and the conservative Charles Krauthammer, two famous American commentators who are otherwise as different as night and day on international policy, offer at least one identical, and totally key, argument. The rise of China is changing the world; right now future global rules are being decided — in business, cybersecurity, the protection of intellectual property and in a range of other areas. It will be the United States, the EU, Japan and Australia which project their values and standards onto these rules. Or China will assert its interests and values instead.
“Let’s hope we don’t look back 20 years from now, under new rules written by China, and wish we had been more assertive,” writes Zakaria. And Krauthammer asks quite straightforwardly: “Who is going to write the rules for the global economy — America or China?” Which implies the question for Europeans: Does the EU want to collaborate with the U.S. on the new rules, or will it let Beijing impose them? The answer shouldn’t be so hard.
*Translator’s note: This is a common Czech expression about greater powers deciding the fate of smaller ones, the original instance having been the Munich Pact of 1938.
Tehdejší předseda Evropské komise Manuel Barroso měl velké oči, když v lednu 2013 vyhlásil, že do dvou let chce mít pod střechou transatlantickou dohodu mezi USA a EU o volném trhu a investicích (TTIP). Byl to nereálný a odpůrcům dohody to nabídlo argument, že vyjednávat za zavřenými dveřmi, "o nás bez nás", velký byznys se dohodne za zády lidí.
A je třeba přiznat, že v Evropě si občanská sdružení následně vynutila důležité korektivy a už samotný fakt, že komise a politici v zemích EU musejí dohodu obhajovat, je k dobru věci. Politikům to dává možnost rozptýlit některé nesmyslné výhrady ("zničí to farmářské trhy v Evropě) a zároveň vysvětlit, proč EU dohodu s USA potřebuje.
V USA musí Barack Obama dělat to samé. V Kongresu právě v těchto dnech bojuje, aby od zákonodárců dostal mandát, aby jeho administrativa vůbec mohla nějaké smlouvy vyjednat. Ve Washingtonu jde nyní v prvé řadě o transpacifickou dohodu (TPP), kterou USA chtějí uzavřít dohromady s dalšími jedenácti zeměmi, ale i pro jednání s EU je mandát nezbytný. Obama, který stojí proti vlastním demokratům, naráží na obdobnou nedůvěru, kterou vidíme u evropských odpůrců TTIP. Volně tržní dohody jsou prý v konečném výsledku škodlivé, poškozují zaměstnance na úkor korporací, snižují pracovní a jiné standardy, ničí národní specifika na úkor globální monokultury.
Na takové obecné teze se někdy těžko hledají dobré odpovědi. Liberál Fareed Zakaria a konzervativec Charles Krauthammer, dva známí američtí komentátoři, kteří se v pohledu na mezinárodní politiku jinak liší jako noc a den, ale přinejmenším jeden, ale zcela klíčový argument shodně nabízejí. Vzestup Číny mění svět, právě teď se rozhoduje o budoucích globálních pravidlech − v obchodě, kybernetické bezpečnosti, ochraně duševního vlastnictví, v řadě dalších oblastí. Mohou to být USA, EU a země jako Japonsko, Austrálie, kdo do těchto pravidel promítne své hodnoty a standardy. Nebo své zájmy a normy prosadí spíše Čína.
"Doufejme, že za dvacet let, v době nových čínských pravidel, se neohlédneme a nebudeme si přát, abychom bývali byli mnohem asertivnější," píše Zakaria. A Krauthammer se ptá zcela přímočaře: Kdo napíše pravidla globální ekonomiky − Amerika, nebo Čína? Z čehož pak vyplývá dotaz i pro Evropany: Chce EU na nových pravidlech spolupracovat s USA, nebo si je nechá vnutit Pekingem? Odpověď by neměla být až tak těžká.
This post appeared on the front page as a direct link to the original article with the above link
.