Clash of Civilizations? More Like a Fight Between City and Country

Published in Aktualne
(Czech Republic) on 9 November 2018
by Josef Bouska (link to originallink to original)
Translated from by Mark Nuckols. Edited by Eric Stimson.
The U.S. elections confirmed a development we’ve also been observing in Europe: the main clash over the future of the West does not consist of defending against an external threat but rather is taking place between ever-less-compatible groups of fellow citizens.

The trio of U.S. elections, which has just ended — elections to both chambers of Congress, as well as gubernatorial elections — ended up more or less according to expectations. Democrats took over the House of Representatives, the Republicans made moderate gains in the Senate and everyone is slightly disgruntled, but everyone acts like the victors. Nothing new under the sun. Still, a look at the map of the U.S. is interesting.

The Faulknerian division between conservative South and progressive North has long been swept aside. Voting precincts in large cities across the U.S. have typically tended toward the Democrats, whereas Republicans more often win small towns and rural areas. And yet this is happening now on a breathtaking scale.

Out of thirty-five American cities with over a half-million inhabitants, Republican candidates for the House of Representatives did not prevail in even a single one. Though they won by a minimal margin in one Houston district, for instance, their opponents outdid them by three-to-one in two others.

In the middle of the vast red Republican maps of Kentucky, Louisiana and Tennessee, there lie blue flecks of Democratic areas, whose locations correspond precisely to the largest municipalities. Republicans also lost traditional bastions like northern Dallas, Oklahoma City, Charleston and the Richmond suburbs, which they had held for several decades.

Surveys confirmed that a large portion of Americans took the just-completed elections as a referendum on Donald Trump and his conception of democracy. And the dramatic discrepancy between the results from large cities and outlying regions shows how much the two electoral groups diverge from one another.

For Britons, a glance at this brings back memories of Brexit. Birmingham was the only large municipality in the 2016 referendum where advocates of withdrawal from the EU were victorious – and that by the negligible margin of 0.8 percent. They lost most of the other large cities by 20 percent or more, although they were successful overall in a tight race.

The Basic Configuration of Society

We can find other examples practically everywhere the eye can see. In this year’s Italian elections, the liberal coalition of Matteo Renzi ended up with a catastrophic loss of nearly 50 percentage points against the combined total for anti-European populists and nationalists. While the coalition ran flat over the two competing blocs in Rome, Turin and Florence, it had trouble reaching even double digits in certain agricultural areas of the south.

Much has already been written about the divergent preferences between Prague and the rest of the Czech Republic. But Vienna also rebuffed election winner Sebastian Kurz’s nationalistic campaign, and Hungary’s supreme ruler Viktor Orban managed victory in a mere three districts of Budapest.

We’ve deeply debated for many years whether the key issue following the fall of the Iron Curtain was the clash of the wealthy North against the South or whether it’s between religiously and culturally defined civilizations. It’s high time we face up to the notion that the main battle over Euro-American space is taking place inside individual countries.

Whether we like it or not, the borders between liberal democracy and populist nationalism are forming an ever-sharper dividing line between large cities and the country. Different political preferences are natural, as long as they’re about tax levels or social policy. But we’re starting to diverge even in our views on the basic configuration of society. The result is that the typical Nashville resident has more in common with the typical Praguer or Florentine than with fellow citizens a few minutes’ car ride away. That may be convenient for exchange students, but not so much for tolerable, long-term coexistence between such disparate groups living within the borders of a single country, whichever one that happens to be.


Konflikt civilizací? Spíš boj měst proti venkovu
Volby ve Spojených státech potvrdily vývoj, který sledujeme i v Evropě: hlavní střet o budoucnost Západu nespočívá v obraně proti vnějšímu ohrožení, ale odehrává se mezi stále méně kompatibilními skupinami spoluobčanů.
Trio právě skončených amerických voleb - do obou komor parlamentu a také guvernérské volby - dopadlo plus minus podle očekávání. Demokraté převzali Sněmovnu reprezentantů, republikáni mírně posílili v Senátu, všichni jsou lehce otrávení, ale tváří se jako vítězové. Nic nového pod sluncem. Přesto je pohled na volební mapu Spojených států zajímavý.
Faulknerovské rozdělení na konzervativní Jih a progresivní Sever již dávno odvál čas. Volební okrsky v metropolích napříč USA se obvykle kloní k demokratům, maloměsta a venkovské oblasti častěji získávají republikáni. Avšak míra, s jakou se tak dělo nyní, bere dech.
Z 35 amerických velkoměst nad půl milionu obyvatel nepřevážili republikánští kandidáti do Sněmovny reprezentantů ani v jediném. Když už třeba v Houstonu uhnali s minimálním rozdílem jeden okrsek, v dalších dvou je protivníci přejeli o trojnásobek.
Uprostřed rozsáhlých červených republikánských map Kentucky, Louisiany či Tennessee tak leží modré flíčky demokratických oblastí, jejichž poloha přesně koresponduje s největšími sídly. Republikáni přišli i o tradiční bašty jako severní Dallas, Oklahoma City, Charleston či předměstí Richmondu, které drželi po několik dekád.
Průzkumy potvrdily, že velká část Američanů brala právě proběhnuvší volby jako referendum o Donaldu Trumpovi a jeho pojetí demokracie. A dramatický rozdíl mezi výsledky z metropolí a jejich okolí ukazuje, jak moc se obě voličské skupiny vzájemně vzdalují.
Britům se při tomto pohledu vracejí vzpomínky na brexit. Birmingham byl v referendu roku 2016 jediným z velkých sídel, kde zvítězili zastánci vystoupení z EU, a to mizivým rozdílem 0,8 procenta hlasů. Většinu ostatních metropolí prohráli o 20 či více procent, přesto v celkovém součtu těsně uspěli.
Základní nastavení společnosti
Další příklady najdeme prakticky všude, kam oko dohlédne. V letošních italských volbách skončila liberální koalice Mattea Renziho s katastrofickou ztrátou téměř 50 procentních bodů na kombinovaný výsledek protievropských populistů s národovci. Přesto oba konkurenční bloky hladce převálcovala v Římě, Turíně a Florencii - zatímco v některých zemědělských oblastech na jihu měla problém dostat se alespoň na dvouciferné hodnoty.
O odlišných preferencích Pražanů a zbytku České republiky se již napsalo mnohé. Ale i Vídeň odmítla nacionalistickou kampaň vítěze voleb Sebastiana Kurze a svrchovaný maďarský vládce Viktor Orbán dokázal v Budapešti zvítězit v pouhé třetině obvodů.
Dlouhá léta hlubokomyslně debatujeme, zda je po pádu železné opony klíčovým tématem střet bohatého Severu s Jihem či nábožensky a kulturně definovaných civilizací. Je na čase přijmout myšlenku, že hlavní bitva o budoucnost euroamerického prostoru se odehrává uvnitř jednotlivých zemí.
Ať se nám to líbí, nebo ne, hranice mezi liberální demokracií a populistickým nacionalismem vedou stále ostřeji mezi velkoměsty a venkovem. Odlišné politické preference jsou přirozené, pokud jde o výši daní nebo sociální politiku. Začínáme se však rozcházet i v představách o základním nastavení celé naší společnosti. Výsledkem je, že typický obyvatel Nashville má více společného s typickým Pražanem či Florenťanem než se spoluobčany vzdálenými pár minut cesty autem. To se možná hodí pro výměnné pobyty studentů, méně už pro dlouhodobě únosné soužití tak mimoběžných skupin lidí v rámci jedné země, ať už kterékoli.
This post appeared on the front page as a direct link to the original article with the above link .

Hot this week

Taiwan: Making America Great Again and Taiwan’s Crucial Choice

Afghanistan: The Trump Problem

Russia: Political Analyst Reveals the Real Reason behind US Tariffs*

Topics

Afghanistan: The Trump Problem

Taiwan: Making America Great Again and Taiwan’s Crucial Choice

Russia: Political Analyst Reveals the Real Reason behind US Tariffs*

Poland: Meloni in the White House. Has Trump Forgotten Poland?*

Germany: US Companies in Tariff Crisis: Planning Impossible, Price Increases Necessary

Japan: US Administration Losing Credibility 3 Months into Policy of Threats

Mauritius: Could Trump Be Leading the World into Recession?

Related Articles

Italy : How To Respond to Trump’s Tariffs without Disturbing Beijing

Italy: How To Respond to the (Stupid) Tariff War

Italy: Putin’s Sly Ability To ‘Dupe’ American Presidents