No New Developments Since the Meeting between Zelenskiy and Biden. What Conclusions Can Be Drawn from That?

<--

Проривів немає: які підсумки зустрічі Зеленського і Байдена

Ілія Куса Експерт з питань міжнародної політики та Близького Сходу Українського інституту майбутнього

Відносини США і України після цього візиту навряд чи серйозно зміняться.

Візит Зеленського до США був скромним. Якимись інноваційними ідеями він не відрізнявся. Базова рамка американсько-українських відносин залишилася незмінною: реформи, безпека, Росія, зовнішня допомога.

Для Байдена візит був скоріше вимушеним, ніж бажаним. Багато колег це відзначали, і, треба сказати, це було видно. Також пояснює, чому не було спільної прес-конференції. Ніхто великих очікувань з приводу візиту не мав спочатку. Та й статус візиту був робочий, а не офіційний.

Користуючись вразливістю Байдена з урахуванням катастрофи в Афганістані, Зеленський спробував виторгувати для себе якісь істотно інші “плюшки”, щоб відрізнятися від попередників і створити навколо візиту якийсь сенсаційно-історичний ореол. Але у нього нічого не вийшло.

Кілька “пряників”, які можна “продати” внутрішній аудиторії, американці Зеленському дали: $60 млн додаткової військової допомоги, $45 млн на гуманітарні потреби і $ 12,8 млн на боротьбу з COVID-19. Ну і традиційні меморандуми, трансформацію яких в контракти ще належить побачити. А також обіцянки дати кредити, перепідписати Хартію восени і реанімувати двосторонні стратегічні комісії, які вже 3 роки не збиралися.

Політичні вимоги, які США виставляли Україні (щодо НАБУ, САП та інших питань) у контексті реформ залишилися незмінними, і є принциповими умовами подальшої підтримки України та Зеленського. Іншими словами, з моменту візиту Блінкена в травні нічого істотно не змінилося.

Переконати Байдена щось змінити в питаннях діалогу з РФ або Північного потоку-2 не вдалося. Заяви були стандартні, і не сигналізують про те, що Вашингтон буде змінювати свою політику стосовно Німеччини.

Політична декларація двох сторін стала хорошою компіляцією різних ідей, які складають основу двостороннього порядку. Як я вже написав, нічого нового.

Урядовий список інвестпроектів на $ 277 млрд, який президент назвав “Планом трансформації України”, як на мене, був представлений слабо і непереконливо. Великого інтересу з боку американців він не викликав, хоча там є ряд непоганих проектів, які потрібні Україні.

Коротше кажучи, можна сказати, що візит вдався, але жодних істотних проривів не відбулося.

Відносини США і України після цього візиту навряд чи серйозно зміняться. Рамка двостороннього порядку залишилася такою ж обмеженою і скромною за перспективами співпраці. Формально-публічна частина зберігається недоторканою. Відносини між Байденом і Зеленським істотно не покращилися.

Однак були створені контури для можливого розширення партнерства в середньостроковій перспективі. Правда, це вже більше залежить від дій самого Зеленського і його команди і внутрішніх перетворень в Україні.

About this publication