Even 50 years after the assassination of John Fitzgerald Kennedy, Americans cannot reconcile with the idea that his murder could have been the work of one person. According to a recent survey, over 60 percent of Americans believe that Lee Harvey Oswald was part of a wider conspiracy.
But that’s far from the only mystery. Another is that Kennedy, who was in office a little less than three years, was the most successful president in U.S. post-war history, in the opinion of Americans. Better than say, Ronald Reagan or Bill Clinton, who both spent eight years in the While House.
How is that possible? Simple: Precisely because Kennedy’s presidency was so short and, regarding many of his plans, the story was never told to the end, everyone can read into him what they want to see. Kennedy is a hero to Democrats, just as he is to Republicans.
For Democrats, it was he who abolished segregation, gave the country universal suffrage and established Medicare and Medicaid. Democrats are convinced that, with Kennedy, the U.S. wouldn’t have been in Vietnam.
For Republicans he’s a fiscal conservative who spent cautiously from state coffers and whose tax cut plan later inspired Ronald Reagan to a similar policy. Republicans are convinced that Kennedy was determined to defend American values by force and not to back down to the Soviets anywhere in the world.
One side and the other, simply everybody, simultaneously base their ideas on what Kennedy’s brief presidency implied. But ready-made conclusions about what Kennedy would have done are most of all guesses, into which everyone inserts their own wishes.
Not a single one of the aforementioned initiatives ever became law during Kennedy’s lifetime; everything was completed by his successor, Lyndon Johnson. According to some, the president was brave to propose a bill abolishing segregation in June 1963. According to others he took a very lukewarm stance toward the civil rights movement and had to be pressured into action. Whoever wants to can believe that JFK was getting ready to withdraw American military advisers from Vietnam, as his associates in the White House claimed after his death. Whoever wants to can believe the opposite from his brother, Robert, that JFK on no account considered a departure from Vietnam.
The dramatist Harold Pinter once wrote, “The past is what you remember, imagine you remember, convince yourself you remember, or pretend you remember.” Kennedy’s fate was tragic, but history has been merciful to him. Kennedy left his book with only the first few chapters written; everyone can finish it himself. In the case of John Fitzgerald Kennedy, Americans imagine a presidency that never was at all, a past that never happened.
Demokraté jsou přesvědčeni, že s Kennedym by Spojené státy nebyly ve Vietnamu. Pro republikány je fiskálním konzervativcem, který opatrně utrácel ze státní kasy. Jedna i druhá strana, prostě všichni, přitom vycházejí jen z toho, co Kennedyho krátké prezidentství naznačilo.
Ani padesát let po atentátu na Johna Fitzgeralda Kennedyho se Američané nedokážou smířit s tím, že jeho vražda mohla být dílem jednoho člověka. Podle nedávného průzkumu přes 60 procent Američanů věří, že Lee Harvey Oswald byl součástí širšího spiknutí.
Jenže to není zdaleka jediná záhada. Další je, že Kennedy, který byl v úřadě necelé tři roky, je podle mínění Američanů nejúspěšnějším prezidentem poválečné historie USA. Lepší než třeba Ronald Reagan či Bill Clinton, kteří oba strávili v Bílém domě osm let.
Jak je to možné? Je to jednoduché. Právě proto, že Kennedyho prezidentství bylo tak krátké a v mnoha Kennedyho plánech zůstalo navždy nedopovězené, může v jeho odkaze každý číst to, co tam sám chce vidět. Kennedy je hrdinou demokratů, stejně jako republikánů, Kennedy patří všem.
Pro demokraty je tím, kdo zrušil segregaci, dal zemi všeobecné hlasovací právo, založil programy zdravotního zabezpečení seniorů a zdravotní pomoci chudým lidem. Demokraté jsou přesvědčeni, že s Kennedym by Spojené státy nebyly ve Vietnamu.
Pro republikány je fiskálním konzervativcem, který opatrně utrácel ze státní kasy a jehož plán daňových škrtů později k obdobné politice inspiroval Ronalda Reagana. Republikáni jsou přesvědčeni, že Kennedy byl odhodlaný bránit americké hodnoty silou, neustupovat nikde ve světě Sovětům.
Jedna i druhá strana, prostě všichni, přitom vycházejí jen z toho, co Kennedyho krátké prezidentství naznačilo. Ale hotové závěry, co by Kennedy udělal, jsou však už ze všeho nejvíce odhady, do kterých si každý vkládá svá vlastní přání.
Ani jedna z výše zmíněných iniciativ se za Kennedyho života nestala zákonem, vše dokončil až jeho nástupce v úřadě Lyndon Johnson. Podle jedněch byl prezident odvážný, když do Kongresu v červnu 1963 vůbec předložil návrh zákona rušícího segregaci. Podle druhých se k celému občanskoprávnímu hnutí černochů stavěl velmi vlažně, v podstatě musel být dotlačen k akci.
Kdo chce, může věřit tomu, že JFK se chystal z Vietnamu stáhnout americké vojenské poradce, jak po jeho smrti tvrdili jeho spolupracovníci v Bílém domě. Kdo chce, může naopak věřit jeho bratrovi Robertu Kennedymu, podle kterého JFK o odchodu z Vietnamu rozhodně nepřemýšlel.
Dramatik Harold Pinter napsal: Minulost je, co si pamatujeme, představujeme si, že si pamatujeme, přesvědčujeme se, že si pamatujeme, předstíráme, že si pamatujeme.
Kennedyho osud byl tragický, historie je k němu však milosrdná. Kennedy nechal svoji knihu rozepsanou už po několika prvních kapitolách, a každý si ji tak může dokončit sám.
V případě Johna Fitzgeralda Kennedyho si Američané představují prezidentství, které vůbec nebylo, minulost, která se nestala.
This post appeared on the front page as a direct link to the original article with the above link
.
One side talks about the socialists, the other about the rubes. In both cases, it is often an instance of the same fractious contempt and deep-seated enmity.