The World Is Getting Annoyed with America’s Vaccine Hoarding

Published in 444
(Hungary) on 13 March 2021
by (link to originallink to original)
Translated from by Adam R. Johnson. Edited by Laurence Bouvard.
While the European Union has exported more than 10 million vaccines to the world, the Associated Press reports that in the United States, where a much higher proportion of the population has already been vaccinated, more than 10 million doses of the AstraZeneca vaccine are collecting dust in a warehouse since this vaccine is not approved for use in the U.S. This stands in stark contrast to the EU, where the manufacturer has not even been able to deliver a third of its promised doses.

On top of that, current White House Press Secretary Jen Psaki argued in a press conference last Friday that this is a good thing. “As you noted, he [President Joe Biden] wants to be overprepared and oversupplied. We’re still looking at the impact of variants,” she said.
However, White House Coronavirus Response Coordinator Jeff Zients said, “We have a small inventory of AstraZeneca so that, if approved, we can get that inventory out to the American people as quickly as possible.”

“Small inventory” is a relative term, given that the AP said the reports are referring to more than 10 million vaccines. It’s worth weighing this figure against the fact that the British-Swedish pharmaceutical company signed a preliminary agreement with the EU to deliver 80 million doses by the end of March. According to the latest news, AstraZeneca might be able to deliver 30.1 million doses.

Currently, the company cannot utilize its unused stock in the U.S. to fill its European shipments because those American-made doses belong to the U.S. government. The American government made an agreement with manufacturers where it prohibited them from exporting the vaccines if they received federal aid to launch production. “We understand other governments may have reached out to the U.S. government about donation of AstraZeneca doses, and we’ve asked the U.S. government to give thoughtful consideration to these requests,” AstraZeneca spokesman Gonzalo Viña told the AP.

The American hoarding of vaccines is causing increased tension in U.S.-European relations. After Biden took office, Europeans were essentially hoping for the opposite, a quick repair to their significantly damaged relationship under Donald Trump's presidency. Yet, many see the persistence of Trump’s “America First” policy in America’s vaccine hoarding.

The U.S. is hindering relations with its next-door neighbors in the same way, since both Canada and Mexico have had to obtain the vaccine from different continents because of American selfishness.

It is even more inconceivable that the U.S. is retaining AstraZeneca’s inventory because the U.S. already has enough doses to vaccinate all Americans by May 1. The U.S. signed an order for Moderna, Pfizer, and Johnson & Johnson vaccines through the end of the year that could vaccinate another 150 million of its own population. This hoarding has created an opportunity for America’s geopolitical rivals Russia and China to vaccinate the world, significantly improve their global image, and create new alliances.



Miközben az Európai Unió az oltási kampány akadozása ellenére is több tízmillió vakcinát exportált a világba, az AP beszámolója szerint az Egyesült Államokban, ahol sokkal nagyobb arányban oltották már be a lakosságot, tízmilliónál is több adag AstraZeneca vakcina porosodik a raktárakban annak ellenére, hogy ez a vakcina az Egyesült Államokban még nem is engedélyezett - szemben az Európai Unióval, ahova viszont a gyártó egyelőre még a szerződésben vállalt mennyiség harmadát se volt képes leszállítani.

Ehhez képest Jen Psaki, a Fehér Ház szóvivője még pénteki sajtótájékoztatóján is amellett érvelt, hogy ez így van jól. "Túlellátottak és túlfelkészültek akarunk lenni. Az amerikai kormány senkinek sem adott át adagokat" - mondta. A Fehér Ház járványügyi koordinátora, Jeff Zients pedig azt mondta, hogy "kisebb raktárkészletünk van AstraZenecából, így ha megkapja az engedélyt, a lehető leggyorsabban el tudjuk juttatni az amerikaiakhoz". A "kisebb raktárkészlet" elég relatív fogalom, az AP értesülései szerint valójában tízmilliónál is több vakcináról van szó. Ezt az adatot érdemes azzal összevetni, hogy a brit-svéd gyógyszercég az EU-val kötött előzetes megállapodásában március végéig 80 millió adag leszállítását vállalta, de legfrissebb tájékoztatása szerint jó, ha 30,1 milliót lesz képes leszállítani.

A cég az USA-ban pillanatnyilag nem is használható készleteiből nem egészítheti ki európai szállítmányait, mert tájékoztatásuk szerint az USA-ban termelt vakcináik tulajdonosa az amerikai állam. Az amerikai kormány ugyanis olyan különmegállapodásokat között a gyártókkal, melyben megtiltotta nekik a vakcinák exportját, amennyiben a gyártókapacitásuk kiépítéséhez állami támogatást kaptak. "Tudomásunk szerint más kormányok már kapcsolatba léptek ez ügyben az amerikai kormánnyal, és mi magunk is azt kértük az amerikai kormánytól, hogy alaposan fontolják meg ezeket a kéréseket" - írta az AP-nek Gonzalo Viña, a cég szóvivője.

Az amerikaiak vakcinafelhalmozása egyre komolyabb feszültségeket okoz az amerikai-európai kapcsolatokban. Joe Biden hatalomra kerülése után alapvetően ennek ellenkezőjét, a Donald Trump elnöksége alatt jelentősen megromlott viszony gyors enyhülését remélték, ám az amerikaiak vakcinairigységében sokan Trump "Amerikai az első" programjának továbbélését látják.

Ugyanígy megkeseríti ez az USA és közvetlen szomszédai, Kanada és Mexikó viszonyát is, mivel az utóbbi két ország az amerikaiak önzése miatt kénytelen a szomszédos USA helyett más kontinensekről beszerezni a védőoltásokat.

Az Astra Zeneca készleteinek visszatartását az is érthetetlenné teszi, hogy az USA már elegendő vakcinával rendelkezik ahhoz, hogy május 1-ig minden amerikait beoltsanak, és akkora készleteket kötött le a Moderna, a Pfizer és a Johnson&Johnson vakcinájából az év végéig, amivel még 150 millió embert be lehetne oltani saját népességén felül. Ezzel a felhalmozással pedig geopolitikai riválisainak, Oroszországnak és Kínának is lehetőséget teremtett arra, hogy azok láthassák el a világot védőoltással, jelentősen javítva globális megítélésüket, és alkalmat kapva új szövetségesek szerzésére.
This post appeared on the front page as a direct link to the original article with the above link .

Hot this week

Mexico: The Trump Problem

Germany: Absolute Arbitrariness

Israel: Trump’s National Security Adviser Forgot To Leave Personal Agenda at Home and Fell

Austria: Musk, the Man of Scorched Earth

Austria: Donald Trump Revives the Liberals in Canada

Topics

Mexico: EU: Concern for the Press

Austria: Musk, the Man of Scorched Earth

Germany: Cynicism, Incompetence and Megalomania

Switzerland: Donald Trump: 100 Days Already, but How Many Years?

     

Austria: Donald Trump Revives the Liberals in Canada

Germany: Absolute Arbitrariness

Israel: Trump’s National Security Adviser Forgot To Leave Personal Agenda at Home and Fell

Mexico: The Trump Problem

Related Articles

Ukraine: Ukraine’s Democracy Faces Collapse as Civil Society Aid Disappears

India: America Could Make India Great Again

Ethiopia: Is the Loss of Aid an Opportunity for Africa?

Japan: Trump’s Tariffs Threaten To Repeat Historical Mistakes

France: Tariffs: The Risk of Uncontrollable Escalation